W Wiązownicy zabrzmiała muzyka Chóru i Orkiestry Nicolaus z Kraczkowej
Święto NMP Królowej Polski o raz 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja były okazją do niecodziennego wydarzenia w kościele parafialnym w Wiązownicy. Parafianie usłyszeli pieśni maryjne i patriotyczne w wykonaniu Chóru i Orkiestry NICOLAUS z Kraczkowej, ich założycielem i dyrygentem jest kolega z licealnej klasy proboszcza wiązownickiej parafii ks. prałata Adama Rejmana – Zdzisław Magoń.
Chór i Orkiestra NICOLAUS z Kraczkowej przyjechała w mniejszym składzie, ale dźwięki muzyki napełniły świątynię podczas oprawy Mszy św., którą odprawili proboszcz ks. Adam Rejman oraz ks. Łukasz Kramarz, obecnie wikary w Surochowie, były członek chóru w Kraczkowej.
Po Mszy św. odbył się koncert pieśni patriotycznych. W ich nastrój wprowadzała słuchaczy Izabella Magoń-Łukasik. A publiczność usłyszała m.in. „Rotę”, „My chcemy Boga”, „Marsz Polonia”, a na życzenie ks. proboszcza „Modlitwę obozową”. Na zakończenie artyści wspólnie z parafianami wykonali „Barkę”.
– Bardzo się cieszę obecnością chóru i orkiestry. Cieszę się, że przyjęliście to zaproszenie. Dziękuję w imieniu własnym i wspólnoty przybyłym gościom, chórowi, orkiestrze i dyrygentowi za taką piękną strawę duchową, która wpada przez ucho do serca. Nie ukrywam, że jestem synem AK-owca i bardzo zależało mi na „Modlitwie obozowej”. Dziękuję za to, to było wielkie przeżycie duchowe. Dziękuję wam bardzo i życzę sukcesów – mówił ks. A. Rejman.
Mimo że Kraczkowa, w której działa chór i orkiestra, odległa jest od Jarosławia, grają w niej uczennice i nauczyciele Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu.
Chór i Orkiestra NICOLAUS działa od 2 października 2004 roku. Jej założycielem jest obecny dyrygent Zdzisław Magoń. W chórze śpiewa 48 śpiewaków, a w orkiestrze gra 34 muzyków. Jednak koncert w takiej liczbie odbywają się rzadko ze względu na zawodowe zajęcia artystów. Raz w roku wszyscy członkowie zespołu zbierają się 2 kwietnia w sali balowej Zamku w Łańcucie podczas uroczystego koncertu z okazji rocznicy śmierci wielkiego Polaka św. Jana Pawła II.
Nicolaus znany jest nie tylko w naszym regionie, ale w Polsce i za granicą. Jego koncerty transmitowane są przez telewizję TRWAM, a artyści koncertowali w wielu krajach Europy. W ubiegłym roku nawet podczas audiencji generalnej Ojca św. Franciszka w Watykanie.
NICOLAUS nagrał kilka płyt. Jedna z nich z nagraniem mszy a-moll op. 81 Józefa Elsnera została nominowana do Fryderyka 2012.
Tekst i zdjęcia: Ewa KŁAK-ZARZECKA
Jeżeli Ci się uda to – zobacz