O Nas

„NICOLAUS” – Chór i Orkiestra Kameralna to zespół,

którego powstanie zapoczątkowała rozmowa  dyrygenta Zdzisława Magonia, pełniącego również funkcję dyrektora Centrum Kultury Gminy Łańcut, z Ks. Mieczysławem Biziorem Proboszczem Parafii Rzymskokatolickiej pw Św. Mikołaja Biskupa w Kraczkowej.
Dnia  2 października 2004 o godz. 18.00, w Remizie OSP pełniącej tymczasowo funkcje Ośrodka Kultury – Centrum Kultury Gminy Łańcut, rozpoczęła się historia nowego kraczkowskiego zespołu:

A było tak:

W pierwszym roku swej działalności Chór liczył 18 osób, a na przełomie lat 2005/2006 jego skład powiększył się do 46 osób, co zainspirowało Dyrygenta do sięgnięcia po większe niż pieśni formy muzyki chóralnej. Główną motywacją była zbliżająca się I rocznica śmierci Jana Pawła II. Pomysł wykonania  Mszy G-dur Franciszka Schuberta przy organach w kościele parafialnym w Kraczkowej, mimo ogromnych obaw chórzystów, okazał się tym właściwym. Jednak bieg zdarzeń i okoliczności postawiły przed prowadzącym zupełnie nowe zadanie,  którego rozwiązaniem było utworzenie w marcu 2006 roku Orkiestry Kameralnej. Wspólne wykonanie koncertu  „W Hołdzie Papieżowi Polakowi w pierwszą rocznicę śmierci” 2 kwietnia 2006 roku,  w dodającej powagi i splendoru sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, to początek nowego „oblicza” naszego zespołu.

Kolejne wykonania w pobliskich i znacznie oddalonych świątyniach, miedzy innymi: Krakowie-Łagiewnikach w Zakopanem na Krzeptówkach, Zakopanem – Olczy, nagranie pierwszej płyty CD będącej zwieńczeniem cyklu siedmiu koncertów sprawiły, że wzrosło zainteresowanie wśród osób chętnych do pracy w zespole. Powiększony skład orkiestry oraz sprawność wokalna chóru pozwoliły przygotować kolejne dzieło F. Schuberta – Mszę C-dur, której fragmenty zaprezentowane zostały już w październiku 2006 roku w Muzeum Zamku w Łańcucie, na wernisażu Międzynarodowej Wystawy Fotografii Arturo Mari i Adama Bujaka zatytułowanej „W drodze do domu Ojca”, rozpoczynającej wędrówkę po Polsce z okazji Dnia Papieskiego.

———————————————————————————————–

Rok 2007, to praca nad fragmentami dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta.  Lacrimosa, Dies Irae, Laudate Dominum, Ave Verum to utwory, które obok Mszy C-dur F.Schuberta. W dniu 2 kwietnia w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie zainaugurowany został drugi cykli koncertów wykonanych w hołdzie Papieżowi Polakowi w drugą rocznicę śmierci. Kolejne odbyły się: w   Kalwarii Zebrzydowskiej, Oświęcimiu, Wadowicach, Łańcucie, Rzeszowie w ramach XVI Festiwalu Muzyki 19 sierpnia oraz Kraczkowej. W tym też roku dokonano nagrania drugiej płyty CD – zatytułowanej „W drodze do domu Ojca.

———————————————————————————————–

Rok 20082 kwietnia w III rocznicę śmierci Jana Pawła II po raz pierwszy, wykonaniu Chóru i Orkiestry Kameralnej „NICOLAUS”, zabrzmiała Msza a-moll op.81,  dzieło muzyki sakralnej autorstwa wielkiego Polaka Józefa Elsnera.  Wykonanie tego utworu możliwe było dzięki życzliwości i udostępnieniu materiałów nutowych ze zbiorów na Jasnej Górze przez Ojca Nikodema Kilnara – Krajowego Duszpasterza muzyków kościelnych. Stąd też tytuł koncertów: „Z muzyką Jasnogórską na szlaku Jana Pawła II”.

Wykonania Mszy a-moll Józefa Elsnera miały miejsce  w Kraczkowej, Bazylice Mniejszej Ojców Bernardynów w Rzeszowie, Bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku – finał Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej/lipiec/ oraz w świątyniach we Włoszech: Rzymie, Novate Milanese, Braciano i Bazylice Św. Gerwazego i Protazego w Mediolanie, gdzie z rąk Jego Ekscelencji Arcybiskupa Erminio De Scalzi, Chór i Orkiestra Kameralna „NICOLAUS” został uhonorowany Złotym Medalem tej świątyni.
Listopad 2008– kolejne ważne wydarzenie i przeżycia związane z udziałem w oprawie Mszy św. podczas Ingresu Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego do  Katedry Lwowskiej – transmitowanego przez TV POLONIA.  Zobacz

——————————————————————————

Rok 2009  – 2 kwietnia, który kojarzy się nam szczególnie z „ … odejściem Ojca Świętego…”. To już  IV rocznica śmierci Jana Pawła II, którą uczciliśmy koncertami 2 i 5 kwietnia. W programie – Msza d-moll nr 11 Józefa Haydna zwaną „Nelsońską”. Dla naszego zespołu to początek wielu wydarzeń artystycznych z których najważniejszym było tournee  artystyczne pt. „Z ziemi polskiej do włoskiej” od Loreto poprzez Bari, Monte San Angelo, San Govianii Rotondo, Novate Milanese do Bazyliki Św. Piotra w Rzymie włącznie. 

Październik 2009 , koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia działalności Chóru i Orkiestry zgromadził bardzo liczną publiczność, wśród której nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli władz kościelnych, samorządu województwa, samorządów terytorialnych i środowisk lokalnych. Dyrygent i założyciel zespołu  Zdzisław Magoń za zasługi dla kultury polskiej został odznaczony brązowym medalem „Gloria Artis”. Aktu dekoracji w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonali Panowie:  Kazimierz Gołojuch – Poseł na Sejm RP i Kazimierz Ziobro Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Moment odczytywania przez Ks. Mieczysława Biziora gratulacji od Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego z okazji V rocznicy „NICOLAUS”

Na czas Bożego Narodzenia,  w grudniu 2009 nagraliśmy i wydaliśmy  płytę zatytułowaną „Z Kolędą w Nowy Rok”, na której znalazło się 18 najpiękniejszych kolęd w  instrumentacjach Zdzisława Magonia.

——————————————————————————

Co przyniesie rok 2010 ? –

… takie pytanie nurtowało zdecydowaną większość z nas, uczestniczących w  zgrupowaniu poprzedzającym najważniejszy w roku koncert, zaplanowany na dzień 2 kwietnia, dla Ojca Świętego Jana Pawła II w rocznicę śmierci. Odpowiedź….. 🙂 – to wyzwanie dla naszego zespołu – W.A. Mozart „REQUIEM”

Na pierwszy tydzień kwietnia 2010 r. przypadło Triduum Paschalne Wielkiej Nocy, stąd wykonanie koncertu 5 a nie 2 kwietnia, którego nieodłącznym elementem jak zawsze, była ogromna dawka emocji i niepowtarzalna aura, których  pięknym dopełnieniem była wspaniała,wypełniająca po brzegi salę balową łańcuckiego Zamku, widownia.

Ponownie „Requiem” zabrzmiało już następnego dnia tj. 6 kwietnia, przed równie liczną i wspaniale reagującą widownią, którą tworzyli stali już odbiorcy i wielu nowych chcących na żywo posłuchać znany im z mediów lub z opowiadania Chór i Orkiestrę Kameralną „Nicolaus”.

Inne wydarzenia muzyczne w programach których miały miejsce wykonania przez nasz zespół „Requiem” to: Festiwal „Ars Musica” w Iwoniczu, VI Letnie Wieczory Organowe im prof. K. Gudela w Lutoryżu, wędrująca po województwie wraz z koncertami „Nicolausa” wystawa fotografii Arturo Marii oraz Koncert Finałowy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w bułgarskim mieście Harmanli. Tu „Requiem” nagradzano brawami między częściami, a po wykonaniu rozległa się wprost burza niekończących się oklasków.

Z podobną reakcją odbiorców „Nicolaus” spotkał się w Katedrze Opatrzności Bożej w Kiszyniowie – stolicy Mołdawii, a także po oprawie uroczystej liturgii konsekracji Kościoła pw. Św. Aniołów Archaniołów w Bielcach. Poza uroczystościami sakralnymi w Mołdawii, „Nicolaus” zaprezentował specjalnie przygotowany program z muzyką ludową w Domu Polskim w Bielcach, wychodząc przed publiczność w wielobarwnych ludowych regionalnych i narodowych polskich strojach. Wzruszeniom, gratulacjom, rozmów i wspomnieniom, którymi koniecznie chcieli się podzielić ziomkowie osiedleni w Mołdawii, nie było końca.

Podsumowaniem roku 2010 było nagranie koncertowe Mszy a-moll Józefa Elsnera przez TVP, które spotkało się z dużym uznaniem realizatorów i telewidzów. Nagranie w postaci płyty DVD wysłane w formie zgłoszenia „Nicolausa” do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Sztuki Sakralnej w Papieskich Bazylikach Rzymu we Włoszech.

W ostatnim miesiącu roku 2010 i pierwszym 2011 – rozbrzmiewały radośnie kolędy i pastorałki w wykonaniu „Nicolausa” podczas koncertów w Kraczkowej, Malwie, Przemyślu i Jarosławiu.

——————————————————————————–

Rok 2011 Nowy sezon artystyczny zespołu  „Nicolaus” rozpoczął się koncertem w VI rocznicę śmierci Jana Pawła II. Wykonaliśmy Piotra Pałki – „Boże Ojcze i „Pasterzem jest mój dobry Pan”, oraz premierowe wykonania aż trzech utworów: Józefa Elsnera – „Offertorium” i „Nieszpory” – otrzymane od Ojca Nikodema Kilnara oraz utwór młodej artystki, zaliczanej do pokolenia – JP2, Miry Opalińskiej – „Santo Subito”.

 

–>